cevizde aşı ve çeşit değiştirme

cevizde-asi-ve-cesit-degistirme.pdfcevizde-asi-ve-cesit-degistirme.pdf  (aşının yapılışını görmek için tıklayınız)

MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ÇEŞİT DEĞİŞTİRMENİN AMACI:

Verimsiz Çeşitlerin, -Yada İstenilen Standart Kalite Özelliklerine Sahip Olmayan Çeşit yada tiplerin , -Hatta Verimden Düşmüş Yaşlı Ama Sağlıklı Meyve Ağaçlarının; *Daha Verimli, *Daha Üstün, Kalite Özelliklerine Sahip Çeşitler İle Değiştirilmesidir.

CEVİZDE ÇEŞİT DEĞİŞTİRMENİN ÖNEMİ

     Ekonomik ve standart bir üretim için tohumdan, yani çöğür ağaçlarından elde edilen ürünler kalite, verim ve standart farklılığından dolayı çok önemli zaman ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Ceviz potansiyelinin bu olumsuz durumunu ortadan kaldırmak için tohumdan yetişmiş olan ceviz ağaçlarının sökülerek yerlerine çeşidi belli ismine doğru aşılı fidanlarla bahçeler kurulması gerekir. Bu ise çok önemli bir zaman kaybı yanında birçok verim çağındaki ağacın ortadan kaldırılması ile verim (üretim) kaybına neden olacaktır. Böyle bir uygulama ise bahçecilik tekniği açısından istenen bir durum değildir.

Bu nedenle, tohumdan yetişmiş ceviz ağaçlarının, daha kaliteli ve verimli çeşitlerle değiştirilmesi zaman ve ekonomik beklenti yönünden çok daha doğru bir yaklaşımdır. Bu merhalede çeşit olarak verimsiz, veya verimden düşmüş yaşlı ceviz ağaçlarının daha verimli ve kaliteli hale nasıl getirileceğinin tespiti önemlidir. Yaşlanmış ve ekonomik ömrünü kaybetmeye başlamış ceviz ağaçlarında çeşit değiştirme uygulamaları ile (özellikle yarma aşı tekniği) daha verimli ve kaliteli duruma getirmek mümkündür. Böylece bu ceviz ağaçları, bir yandan verimli ve kaliteli hale getirilirken diğer yandan da ekonomik ömrü uzatılmış olmaktadır. Bu uygulama ekonomik açıdan son derece pozitif bir durum olduğu aşikardır.

Ayrıca yanlış çeşitle kurulmuş, veyahut ismine doğru olmayan fidanlar ile tesis edilmiş, hatta çöğür ile kurulmuş ceviz bahçelerinin çevrilmesi, yeni kurulacak bahçeler kadar önemlidir (hatta daha çok önemlidir). Çünkü yeni tesis edilecek bir ceviz bahçesi 8- 10 yılda tam verime gelecektir. Ancak çevrilmiş bir bahçe ya da ceviz ağacı, 2- 4 yılda tam verime yeniden geçecektir. Neticede yanlış çeşitlerle kurulmuş bir ceviz bahçesi çok daha kısa zamanda daha verimli daha kaliteli olarak ekonomiye kazandırılmış olacaktır.

Ülkemiz ceviz yetiştiriciliğinde tohumdan yetişmiş ağaç potansiyeli oldukça yüksektir. Her bir özelliği biribirinden farklı olan bu ceviz ağacı potansiyelinden, daha randımanlı yararlanıp ekonomiye kazandırılması gerekir. Bu da ancak ceviz ağaçlarının çevrilmesi ile mümkündür. Türkiye’nin bu ceviz varlığının daha kısa zamanda, standart, kaliteli ve verimli hale getirilmesi ekonomik açıdan çok büyük bir kazanç olacaktır.

Kısaca çeşit değiştirmenin amacı: Verimsiz veya verimi düşük,  ya da istenilen kalite özelliklerine sahip olmayan ceviz çeşitlerinin (ağaçlarının), daha verimli ve daha kaliteli çeşitlerle (başta yarma aşı ile olmak üzere) değiştirilmesidir.

        YAŞLI     AĞAÇLARINIZI   KESMEYİNİZ     ÇEVİRİYORUZ

      YANLIŞ  AĞAÇLARINIZI SÖKMEYİNİZ DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

     Yukarıdaki Lingi TıklayarakCevizde Çeşit Değiştirme Aşısını Görsel Olarak İzleyebilirsiniz

**Danışma İçin

Prof. Dr. Mehmet Sütyemez
   e mail: sutyemez@ksu.edu.tr

    Telefon: : 555 146 68 46

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>