TÜRKİYE nin Yeni Ceviz Yıldızları ” MARAŞ 18 ve SÜTYEMEZ 1″

 

 TÜRKİYE nin Yeni Ceviz Yıldızları ” MARAŞ 18 ve SÜTYEMEZ 1

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri öğretim üyesi  Yrd. Doç. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ tarafından yapılan ceviz çalışmaları meyvesini vermeye başlamıştır.

KSÜ Ziraat Fakültesi ukdesinde, 1994 yılından beri devam eden ıslah çalışmaları sonucunda elde edilen iki ceviz çeşidi üzerinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının ilgili kurumu tarafından son 3 yıl boyunca gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılmıştır. Bütün bu çalışmalar sonucunda, bu iki ceviz çeşidinin 08.04.2009 tarihinde bakanlık tarafından tescil edilmesine karar verilmiştir.

Buna paralel olarakta söz konusu ceviz çeşitleri Türk ve Dünya ceviz üreticilerine sunulmak üzere Bakanlığının Milli çeşit listesinde yer alıp yayınlanmıştır.

KSÜ Ziraat Fakültesi bünyesinde uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda Üniversitemizin ilk tescilli ürünü olan, bu ceviz çeşitlerinden birine “MARAŞ 18” diğerine ise “SÜTYEMEZ 1” isimi verilerek kaydı yapılmıştır.

Islah ve tescil aşamaları tamamlanan söz konusu ceviz çeşitleri kalite, verim ve irilik bakımından Türkiye ve Dünya da yetiştirilen standart ceviz çeşitlerinden çok daha üstün özellikleri ile dikkati çekmektedir.

Bu yüzden ceviz yetiştiriciliğine uygun alanlarda çok rahat yetiştirilebilir.
Tescil edilen bu yeni ceviz çeşitlerin özetle önemli özellikleri ise,
MARAŞ 18 ceviz çeşidi: Kalite verim ve lezzet yönünden son derece üstün özelliğe sahip olup, iç oranı (%55) ve diğer iç kalite özelliklerinin yüksek olması yanında iç kurduna karşıda dayanıklıdır. Ceviz yetiştiriciliğinde aranan en önemli özelliklerden biriside meyve içinin tüm yada en fazla iki parça çıkmasıdır. Bu özellik bakımından Maraş 18 ceviz çeşidi çok yüksek orana sahiptir.  Maraş 18 inTozlayıcısı; Bilecik çeşididir.
SÜTYEMEZ 1 ceviz çeşidi: Kalite ve verimli olan bu çeşidin iç kalite değerlerinin yüksekliği yanında önemli özelliği çok iri olmasıdır (26 gram üzerinde). Ceviz meyve türünde aranan ilgili kriterlere göre bu ceviz çeşidi, bugüne kadar gerek yurt içinde gerekse yurt dışında verim ve kalite özellikleri belirlenerek tescil edilmiş dünyanın en iri (26.63 g) standart ceviz çeşidi olması son derece dikkat çekicidir. Sütyemez 1 in tozlayıcısı; Şebin çeşididir

T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı TTSM kayıtlarına (www.ttsm.gov.tr) göre Türkiye’ de 1990 yılından bu yana tescil edilmiş bir ceviz çeşidi bulunmamaktadır. Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü tarafından 1990 yılında tescil edilen ceviz çeşitlerinden sonra, yaklaşık 19 yıldır ülkemizde herhangi bir kurum tarafından ceviz çeşidinin geliştirilmesine yönelik olarak tescil kaydına rastlanmamıştır (www.ttsm.gov.tr).

Türkiye de, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde ıslah edilip, tescil ettirilen bu ceviz çeşitleri, ceviz meyve türü içerisinde 1990- 2009 yıllları arasında, kayıt altına alınan ilk tescilli ceviz çeşitleri olmuştur. Bu ceviz çeşitleri ile KSÜ Ziraat Fakültesi, tescilli ceviz çeşidi sahibi olmak bakımından Türkiye deki tüm Ziraat Fakülteleri içerisinde ilk Fakülte olma özelliğine de sahip olmuştur. Kurumsal olarak ta KSÜ Ziraat Fakültesinin Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü den sonra ülkemizde tescilli ceviz çeşidine sahip tek kurum olması yönüyle de dikkat çekicidir.

CEVİZ ÜRETİCİLERİ NEDEN DİKKATLİ OLMALIDIR

Ceviz üretici adaylarının, yer seçiminden sonra dikkat etmeleri gereken en önemli konu, tercih edilen bölgeye en uygun, kaliteli ve verimli ceviz çeşidinin seçimidir. Yani kurulacak bahçede en önemli konu ceviz çeşidi seçimidir. Bu konuda son derece duyarlı olmalıdırlar.

Kulaktan dolma, hiç bilgi ve belgeye dayanmayan bazı internet bilgilerine güvenerek çeşit seçimi yapılmamalıdır. Mutlaka araştırma alt yapısı olan bilgi ve tecrübeleri (Ziraat Fakülteleri, Araştırma Enstitüleri ve Tarım Teşkilatları)  dikkate alarak, yani sorarak yani araştırarak, yani ince eleyip sık dokuyarak çeşit tercihi yapmalıdırlar. Bu hassasiyet uzun yıllar sürecek bir yatırımın temelinin sağlam ve doğru atılması bakımından son derece önemlidir.

Ceviz yetiştiriciliği dünyasına 2009 yılında katılan yeni ceviz çeşitleri (MARAŞ 18  ve SÜTYEMEZ 1 ) uygun olan bölge ve yerlerde kullanılmaları durumunda oldukça ümit var çeşit oldukları ortaya konulmuştur. Uygun yer ve bölgelerde tercih edilmesi durumunda ülkemiz ceviz yetiştiriciliğine önemli katkılar sağlayacağı aşikardır.

Islah ve tescil aşamaları tamamlanan söz konusu ceviz çeşitleri kalite, verim ve irilik bakımından Türkiye ve Dünya da yetiştirilen standart ceviz çeşitlerinden çok daha üstün özellikleri ile dikkati çekmektedir. Kalite ve verim bakımından üstün özelliklere sahip bu ceviz çeşitleri ceviz yetiştiriciliğine uygun alanlarda çok rahat yetiştirilebilir.

Kalite ve verim bakımından üstün özelliklere sahip bu ceviz çeşitleri ile kurulacak kapama ceviz bahçeleri ile üreticilerimize ve ülkemize önemli katkılar sağlanacağı aşikârdır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından ıslah edilen bu yeni ceviz çeşitleri ile ilgili olarak ise, çeşit ve tescil ile ilgili tüm haklar KSÜ Ziraat Fakültesinin ukdesindedir. Bu yüzden bu isimler adı altında KSÜ Ziraat Fakültesi bilgisi ve kontrolü dışında üretilip satılacak olan hiçbir bitki (ceviz) materyalinden KSÜ Ziraat Fakültesi sorumlu değildir.

Bundan dolayı ceviz bahçesi kuracak üreticilerimizin uyanık olup, KSÜ Ziraat Fakültesi bilgisi ve kontrolü dışındaki uygulamalar konusunda dikkatli olmaları kendi faydalarına olacaktır.

Ancak K. Maraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından 2011 yılında yapılana ihale ile bu ceviz çeşitlerinin üretim dağıtım hakkı,  ihale kanunu çerçevesinde özel bir firmaya (AKSU TARIM- K.MARAŞ) 20 yıllığına devredilmiştir.

Bu devirle birlikte bu ceviz çeşitlerinin (MARAŞ 18 VE SÜTYEMEZ 1) çoğaltma üretim materyali fidan vs gibi çoğaltma üretme ve dağıtma hakkı 20 yıllık süre için adı geçen firmanın uhdesinde olacaktır.

Kamuoyunun dikkatine arz olunur.

KSÜ ZİRAAT FAKÜLTESİ DEKANLIĞI

KAHRAMANMARAŞ


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>